L A L A

pokaż mi swoją lalkę a powiem ci jaka jesteś....


Lalka – współczesna, plastikowa, silikonowa, wyglądająca często jak żywy człowiek, towarzysząca nam w codzienności, niekiedy bardzo blisko z nami związana. Lalki dostajemy – my dziewczynki – w młodym wieku. Marzymy o nich, pragniemy. Potem przelewamy wiele z naszych emocji na lalki: marzenia, kompleksy, wyobrażenia o świecie, przeżywanie historii. Lalka niekiedy jest obiektem zazdrości lub rywalizacji.

Chcemy być jak lalka Barbie, ale chcemy też, żeby lalki były takie jak my. Ubieramy je, czeszemy i czasmi na nich testujemy nasze pierwsze objawy instynktu macieżyńskiego.


Poszukując dookoła tego tematu, dotarłyśmy do różorodnych zachowań związanych z obecnością lalek w życiu człowieka. Jest to zatem refleksja nad takimi zjawiskami jak REAL DOLLS (w wersji analogowej i zmechanizowanej) – lalki, które zastępują mężczyznom prawdziwe kobiety, o wybujałych, anatomicznie precyzyjnych kształtach i idelanych proporcjach ciała i umysłu; HUMAN DOLLS – ludzie (zarówno kobiety jak i mężczyźni), którzy poprzez operacje plastyczne, makijaże, stylizację, upodabniają się do bohaterów z plastiku czy  kreskówek, HUMAN DOLL CLONING – lalki, na których można „wydrukować” swoją twarz odwzorowaną z idealną precyzją; AMERICAN GIRLS – lalki, które tworzone są na podobieństo ich nastoletnich właścicielek.


Naszym celem jest badanie, przez pryzmat autoironi, relacji kobiety z samą sobą. Piszemy kobiety, bo nimi jesteśmy, ale problem poruszany w spektaklu sięga dużo dalej, poza granice jakie wyznacza nam płeć. Chęć podobania się jest wszak ogólnoludzką potrzebą. Kompleksy żyją w nas jak robaki gdzieś pod ziemią racjonalnych twierdzeń i przekonań. A pielęgnujemy je od dziecka, od pierwszej lalki.


reżyseria / muzyka BASZA SONGIN 

video / muzyka ALEKSANDRA GRONOWSKA 

scenariusz / obsada MONIKA BABULA, ALEKSANDRA GRONOWSKA , ANNA JUNIEWICZ , BASZA SONGIN

głos JUSTYNA JARY

kostiumy / charakteryzacja Siostry KapCiuszka, zespół

reżyseria świateł MACIEJ DZIACZKO

plakat ALEKSANDRA GRONOWSKA

produkcja FURU FUNDACJA / Spektakl współprodukowany przez TEATR ÓSMEGO DNIA w ramach projektu OFF: PREMIERY / PREZENTACJE dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultiry i Dziedzictwa Narodowego.


Premiera: 13 i 14 grudnia 2013 na scenie Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu.